Як називається схема земельної ділянки?
Стаття 11.10. Схема розташування земельної ділянки чи земельних ділянок на кадастровому плані території
(запроваджена Федеральним законом від 23.06.2014 N 171-ФЗ)
Перспективи та ризики спорів у суді загальної юрисдикції. Ситуації, пов'язані зі ст. 11.10 ЗК РФ
1. Схема розташування земельної ділянки або земельних ділянок на кадастровому плані території (далі – схема розташування земельної ділянки) являє собою зображення меж земельної ділянки, що утворюється, або утворених земельних ділянок на кадастровому плані території. У схемі розташування земельної ділянки вказується площа кожної земельної ділянки, що утворюється, і у разі, якщо передбачається утворення двох і більше земельних ділянок, зазначаються їх умовні номери.
2. Підготовка схеми розташування земельної ділянки здійснюється з урахуванням затверджених документів територіального планування, правил землекористування та забудови, проекту планування території, землевпорядної документації, положення про природну територію, що особливо охороняється, наявності зон з особливими умовами використання територій, земельних ділянок загального користування, територій загального користування , червоних ліній, розташування меж земельних ділянок, розташування будівель, споруд (у тому числі розміщення яких передбачено державними програмами Російської Федерації, державними програмами суб'єкта Російської Федерації та (або) регіональними інвестиційними програмами), об'єктів незавершеного будівництва.
(У ред. Федеральних законів від 03.08.2018 N 342-ФЗ, від 25.12.2023 N 628-ФЗ)
(Див. текст у попередній редакції)
2.1.Підготовка схеми розташування земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок та інші об'єкти нерухомого майна, що входять до складу такого будинку, забезпечується органом державної влади або органом місцевого самоврядування, зазначеними у статті 39.2 цього Кодексу, або власником (власниками) приміщень у багатоквартирному будинку. У разі підготовки органом державної влади чи органом місцевого самоврядування зазначеної схеми розташування земельної ділянки термін такої підготовки має становити не більше трьох місяців. Схема розташування земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок та інші об'єкти нерухомого майна, що входять до складу такого будинку, до її затвердження підлягає розгляду на громадських обговореннях або публічних слуханнях у порядку, передбаченому законодавством про містобудівну діяльність для затвердження проекту межування території.
(п. 2.1 запроваджено Федеральним законом від 30.12.2021 N 478-ФЗ)
3. Підготовка схеми розташування земельної ділянки забезпечується виконавчим органом державної влади або органом місцевого самоврядування, передбаченими статтею 39.2 цього Кодексу, якщо інше не передбачено цією статтею.
4. Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення для надання без проведення торгів може бути забезпечена громадянином або юридичною особою.
5.Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення для проведення аукціону з продажу земельної ділянки або аукціону на право укладання договору оренди земельної ділянки може бути забезпечена громадянином або юридичною особою, за винятком випадків утворення земельної ділянки із земель або земельних ділянок, розташованих у межах суб'єктів Російської Федерації Федерації – міст федерального значення Москви, Санкт-Петербурга, Севастополя чи межах населених пунктів.
6. Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення шляхом поділу земельної ділянки, що перебуває у державній або муніципальній власності та наданої юридичній особі на праві постійного (безстрокового) користування, може бути забезпечена зазначеною юридичною особою. Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення шляхом поділу земельної ділянки, що перебуває у державній або муніципальній власності та наданої громадянину чи юридичній особі на праві оренди або безоплатного користування, може бути забезпечена зазначеними громадянином чи юридичною особою.
7. Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення для подальшого вилучення для державних або муніципальних потреб може бути забезпечена особою, на користь якої вилучається земельна ділянка.
8.У разі утворення земельних ділянок шляхом перерозподілу земельних ділянок, що перебувають у власності громадян та призначених для ведення особистого підсобного господарства, ведення громадянами садівництва або городництва для власних потреб, індивідуального житлового будівництва, та земель та (або) земельних ділянок, що перебувають у державній або муніципальній власності , підготовка схем розташування земельних ділянок забезпечується громадянами, які є власниками земельних ділянок.
(У ред. Федеральних законів від 29.07.2017 N 217-ФЗ, від 14.07.2022 N 312-ФЗ)
(Див. текст у попередній редакції)
9. Підготовка схеми розташування земельної ділянки здійснюється у формі електронного документа.
У разі, якщо підготовку схеми розташування земельної ділянки забезпечує громадянин з метою утворення земельної ділянки для її надання громадянину без проведення торгів, підготовка даної схеми може здійснюватися на вибір зазначеного громадянина у формі електронного документа або у формі документа на паперовому носії.
10. Підготовка схеми розташування земельної ділянки у формі електронного документа може здійснюватися відповідно до цього Кодексу заінтересованою особою з використанням федеральної державної географічної інформаційної системи, що забезпечує функціонування національної системи просторових даних, або інших технологічних та програмних засобів.
(п. 10 у ред. Федерального закону від 08.08.2024 N 317-ФЗ)
(Див. текст у попередній редакції)
11. Втратив чинність з 1 січня 2025 року. – Федеральний закон від 08.08.2024 р. N 317-ФЗ.
(Див. текст у попередній редакції)
12.Форма схеми розташування земельної ділянки, підготовка якої здійснюється у формі документа на паперовому носії, вимоги до формату схеми розташування земельної ділянки при підготовці схеми розташування земельної ділянки у формі електронного документа, вимоги до підготовки схеми розташування земельної ділянки встановлюються уповноваженим Урядом Російської Федерації федеральним органом виконавчої влади .
13. Схема розташування земельної ділянки затверджується рішенням виконавчого органу державної влади або органу місцевого самоврядування, уповноважених на надання земельних ділянок, що перебувають у державній або муніципальній власності, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
(У ред. Федерального закону від 03.07.2016 N 334-ФЗ)
(Див. текст у попередній редакції)
14. У рішенні про затвердження схеми розташування земельної ділянки щодо кожної із земельних ділянок, що підлягають утворенню відповідно до схеми розташування земельної ділянки, зазначаються:
1) площа земельної ділянки, що утворюється відповідно до схеми розташування земельної ділянки;
2) адресу земельної ділянки або за відсутності адреси земельної ділянки інший опис розташування земельної ділянки;
3) кадастровий номер земельної ділянки або кадастрові номери земельних ділянок, з яких відповідно до схеми розташування земельної ділянки передбачено утворення земельної ділянки, у разі її утворення із земельної ділянки, відомості про яку внесено до Єдиного державного реєстру нерухомості;
(У ред. Федерального закону від 03.07.2016 N 361-ФЗ)
(Див. текст у попередній редакції)
4) територіальна зона, в межах якої утворюється земельна ділянка, або у разі, якщо на утворювану земельну ділянку дія містобудівного регламенту не поширюється або для земельної ділянки, що утворюється, не встановлюється містобудівний регламент, вид дозволеного використання утвореної земельної ділянки;
5) категорія земель, до якої належить утворена земельна ділянка.
15. Строк дії рішення про затвердження схеми розташування земельної ділянки складає два роки.
До 01.01.2030 допускається відмова у затвердженні схеми розташування земельної ділянки на підставах, встановлених нормативними правовими актами м. Москви та ЗК РФ (ст. 9 Закону РФ від 15.04.1993 N 4802-1).
16. Підставою для відмови у затвердженні схеми розташування земельної ділянки є:
1) невідповідність схеми розташування земельної ділянки її формі, формату або вимогам до її підготовки, встановлених відповідно до пункту 12 цієї статті;
2) повний або частковий збіг місця розташування земельної ділянки, утворення якої передбачено схемою її розташування, з місцезнаходженням земельної ділянки, що утворюється відповідно до раніше прийнятого рішення про затвердження схеми розташування земельної ділянки, термін дії якої не закінчився;
3) розробка схеми розташування земельної ділянки з порушенням передбачених статтею 11.9 цього Кодексу вимог до земельних ділянок, що утворюються;
4) невідповідність схеми розташування земельної ділянки затвердженому проекту планування території, землевпорядної документації, положенню про природну територію, що особливо охороняється;
5) розташування земельної ділянки, освіту якого передбачено схемою розташування земельної ділянки, у межах території, на яку затверджено проект межування території, крім випадків, встановлених федеральними законами;
(У ред. Федерального закону від 30.12.2021 N 478-ФЗ)
(Див. текст у попередній редакції)
6) розробка схеми розташування земельної ділянки, утворення якої допускається виключно відповідно до затвердженого проекту межування території.
(пп. 6 запроваджено Федеральним законом від 30.12.2021 N 478-ФЗ)
17. У разі, якщо межі земельної ділянки, що утворюється відповідно до схеми розташування земельної ділянки, перетинаються з межами земельної ділянки або земельних ділянок, що утворюються відповідно до проекту межування території, затвердженого після дня затвердження схеми розташування земельної ділянки та до закінчення строку дії рішення про її затвердження, утворення земельної ділянки здійснюється відповідно до затвердженої схеми її розташування.
18. У рішенні про затвердження схеми розташування земельної ділянки вказується на право громадянина або юридичної особи, які звернулися із заявою про затвердження схеми розташування земельної ділянки, на звернення без довіреності із заявою про державний кадастровий облік утвореної земельної ділянки та про державну реєстрацію права власності Російської Федерації, права власності суб'єкта Російської Федерації або права муніципальної власності на земельну ділянку, що утворюється.
(У ред. Федерального закону від 03.07.2016 N 361-ФЗ)
(Див. текст у попередній редакції)
19.Не допускається вимагати від заявника погодження схеми розташування земельної ділянки, а також надання документів, які не передбачені цим Кодексом.
20. Виконавчий орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, які ухвалили рішення, що передбачає затвердження схеми розташування земельної ділянки, зобов'язані направляти в строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня прийняття зазначеного рішення до федерального органу виконавчої влади, уповноважений Урядом Російської Федерації на здійснення державного кадастрового обліку, державної реєстрації прав, ведення Єдиного державного реєстру нерухомості (далі – орган реєстрації прав), зазначене рішення з додатком схеми розташування земельної ділянки, у тому числі з використанням єдиної системи міжвідомчої електронної взаємодії та регіональних систем міжвідомчої електронної взаємодії, що підключаються до неї. Відомості, що містяться у зазначених рішеннях та схемі, підлягають відображенню на кадастрових картах, призначених для використання необмеженим колом осіб.
(У ред. Федеральних законів від 03.07.2016 N 361-ФЗ, від 08.08.2024 N 317-ФЗ)
(Див. текст у попередній редакції)
21. Втратив чинність з 1 січня 2025 року. – Федеральний закон від 08.08.2024 р. N 317-ФЗ.
(Див. текст у попередній редакції)
1. Схема розташування земельної ділянки або земельних ділянок на кадастровому плані території (далі – схема розташування земельної ділянки) являє собою зображення меж земельної ділянки, що утворюється, або утворених земельних ділянок на кадастровому плані території.У схемі розташування земельної ділянки вказується площа кожної земельної ділянки, що утворюється, і у разі, якщо передбачається утворення двох і більше земельних ділянок, зазначаються їх умовні номери.
2. Підготовка схеми розташування земельної ділянки здійснюється з урахуванням затверджених документів територіального планування, правил землекористування та забудови, проекту планування території, землевпорядної документації, положення про природну територію, що особливо охороняється, наявності зон з особливими умовами використання територій, земельних ділянок загального користування, територій загального користування , червоних ліній, розташування меж земельних ділянок, розташування будівель, споруд (у тому числі розміщення яких передбачено державними програмами Російської Федерації, державними програмами суб'єкта Російської Федерації та (або) регіональними інвестиційними програмами), об'єктів незавершеного будівництва.
2.1. Підготовка схеми розташування земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок та інші об'єкти нерухомого майна, що входять до складу такого будинку, забезпечується органом державної влади або органом місцевого самоврядування, зазначеними у статті 39.2 цього Кодексу, або власником (власниками) приміщень у багатоквартирному будинку. У разі підготовки органом державної влади чи органом місцевого самоврядування зазначеної схеми розташування земельної ділянки термін такої підготовки має становити не більше трьох місяців.Схема розташування земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок та інші об'єкти нерухомого майна, що входять до складу такого будинку, до її затвердження підлягає розгляду на громадських обговореннях або публічних слуханнях у порядку, передбаченому законодавством про містобудівну діяльність для затвердження проекту межування території.
3. Підготовка схеми розташування земельної ділянки забезпечується виконавчим органом державної влади або органом місцевого самоврядування, передбаченими статтею 39.2 цього Кодексу, якщо інше не передбачено цією статтею.
4. Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення для надання без проведення торгів може бути забезпечена громадянином або юридичною особою.
5. Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення для проведення аукціону з продажу земельної ділянки або аукціону на право укладення договору оренди земельної ділянки може бути забезпечена громадянином або юридичною особою, за винятком випадків утворення земельної ділянки із земель або земельних ділянок, розташованих у межах суб'єктів Російської Федерації – міст федерального значення Москви, Санкт-Петербурга, Севастополя чи межах населених пунктів.
6. Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення шляхом поділу земельної ділянки, що перебуває у державній або муніципальній власності та наданої юридичній особі на праві постійного (безстрокового) користування, може бути забезпечена зазначеною юридичною особою.Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення шляхом поділу земельної ділянки, що перебуває у державній або муніципальній власності та наданої громадянину чи юридичній особі на праві оренди або безоплатного користування, може бути забезпечена зазначеними громадянином чи юридичною особою.
7. Підготовка схеми розташування земельної ділянки з метою її утворення для подальшого вилучення для державних або муніципальних потреб може бути забезпечена особою, на користь якої вилучається земельна ділянка.
8. У разі утворення земельних ділянок шляхом перерозподілу земельних ділянок, що перебувають у власності громадян та призначених для ведення особистого підсобного господарства, ведення громадянами садівництва або городництва для власних потреб, індивідуального житлового будівництва, та земель та (або) земельних ділянок, що перебувають у державній або муніципальної власності, підготовка схем розташування земельних ділянок забезпечується громадянами, які є власниками таких земельних ділянок.
9. Підготовка схеми розташування земельної ділянки здійснюється у формі електронного документа.
У разі, якщо підготовку схеми розташування земельної ділянки забезпечує громадянин з метою утворення земельної ділянки для її надання громадянину без проведення торгів, підготовка даної схеми може здійснюватися на вибір зазначеного громадянина у формі електронного документа або у формі документа на паперовому носії.
10.Підготовка схеми розташування земельної ділянки у формі електронного документа може здійснюватися відповідно до цього Кодексу заінтересованою особою з використанням федеральної державної географічної інформаційної системи, що забезпечує функціонування національної системи просторових даних або інших технологічних та програмних засобів.
11. Втратив чинність з 1 січня 2025 року. – Федеральний закон від 08.08.2024 р. N 317-ФЗ.
12. Форма схеми розташування земельної ділянки, підготовка якої здійснюється у формі документа на паперовому носії, вимоги до формату схеми розташування земельної ділянки при підготовці схеми розташування земельної ділянки у формі електронного документа, вимоги до підготовки схеми розташування земельної ділянки встановлюються уповноваженим Урядом Російської Федерації федеральним органом виконавчої.
13. Схема розташування земельної ділянки затверджується рішенням виконавчого органу державної влади або органу місцевого самоврядування, уповноважених на надання земельних ділянок, що перебувають у державній або муніципальній власності, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
14. У рішенні про затвердження схеми розташування земельної ділянки щодо кожної із земельних ділянок, що підлягають утворенню відповідно до схеми розташування земельної ділянки, зазначаються:
1) площа земельної ділянки, що утворюється відповідно до схеми розташування земельної ділянки;
2) адресу земельної ділянки або за відсутності адреси земельної ділянки інший опис розташування земельної ділянки;
3) кадастровий номер земельної ділянки або кадастрові номери земельних ділянок, з яких відповідно до схеми розташування земельної ділянки передбачено утворення земельної ділянки, у разі її утворення із земельної ділянки, відомості про яку внесено до Єдиного державного реєстру нерухомості;
4) територіальна зона, в межах якої утворюється земельна ділянка, або у разі, якщо на утворювану земельну ділянку дія містобудівного регламенту не поширюється або для земельної ділянки, що утворюється, не встановлюється містобудівний регламент, вид дозволеного використання утвореної земельної ділянки;
5) категорія земель, до якої належить утворена земельна ділянка.
15. Строк дії рішення про затвердження схеми розташування земельної ділянки складає два роки.
16. Підставою для відмови у затвердженні схеми розташування земельної ділянки є:
1) невідповідність схеми розташування земельної ділянки її формі, формату або вимогам до її підготовки, встановлених відповідно до пункту 12 цієї статті;
2) повний або частковий збіг місця розташування земельної ділянки, утворення якої передбачено схемою її розташування, з місцезнаходженням земельної ділянки, що утворюється відповідно до раніше прийнятого рішення про затвердження схеми розташування земельної ділянки, термін дії якої не закінчився;
3) розробка схеми розташування земельної ділянки з порушенням передбачених статтею 11.9 цього Кодексу вимог до земельних ділянок, що утворюються;
4) невідповідність схеми розташування земельної ділянки затвердженому проекту планування території, землевпорядної документації, положенню про природну територію, що особливо охороняється;
5) розташування земельної ділянки, освіту якого передбачено схемою розташування земельної ділянки, у межах території, на яку затверджено проект межування території, крім випадків, встановлених федеральними законами;
6) розробка схеми розташування земельної ділянки, утворення якої допускається виключно відповідно до затвердженого проекту межування території.
17. У разі, якщо межі земельної ділянки, що утворюється відповідно до схеми розташування земельної ділянки, перетинаються з межами земельної ділянки або земельних ділянок, що утворюються відповідно до проекту межування території, затвердженого після дня затвердження схеми розташування земельної ділянки та до закінчення строку дії рішення про її затвердження, утворення земельної ділянки здійснюється відповідно до затвердженої схеми її розташування.
18. У рішенні про затвердження схеми розташування земельної ділянки вказується на право громадянина або юридичної особи, які звернулися із заявою про затвердження схеми розташування земельної ділянки, на звернення без довіреності із заявою про державний кадастровий облік утвореної земельної ділянки та про державну реєстрацію права власності Російської Федерації, права власності суб'єкта Російської Федерації або права муніципальної власності на земельну ділянку, що утворюється.
19. Не допускається вимагати від заявника погодження схеми розташування земельної ділянки, а також надання документів, що не передбачені цим Кодексом.
20.Виконавчий орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, які ухвалили рішення, що передбачає затвердження схеми розташування земельної ділянки, зобов'язані направляти в строк не більше п'яти робочих днів з дня прийняття зазначеного рішення до федерального органу виконавчої влади, уповноважений Урядом Російської Федерації на здійснення державного кадастрового обліку, державної реєстрації прав, ведення Єдиного державного реєстру нерухомості (далі – орган реєстрації прав), зазначене рішення з додатком схеми розташування земельної ділянки, у тому числі з використанням єдиної системи міжвідомчої електронної взаємодії та регіональних систем міжвідомчої електронної взаємодії, що підключаються до неї. Відомості, що містяться у зазначених рішеннях та схемі, підлягають відображенню на кадастрових картах, призначених для використання необмеженим колом осіб.
21. Втратив чинність з 1 січня 2025 року. – Федеральний закон від 08.08.2024 р. N 317-ФЗ.